Síla makové ochrany

Nedávno jsem si přinesla domů na ozdobu makovice. Na stánku bio jarmarku si mě přivolaly. Říkala jsem si, jak mi to doma nádherně zútulní.

S umístěním svazku makovic se u nás začaly měnit energie. Vytratil se ten pocit známé únavy po tom, když odejde klient. Někteří jsou sluníčka a někteří umí být velmi vyčerpávající. Každý, kdo s lidmi pracuje, ví, kolik energie při tom ztrácí

.
Opět jsem se začala cítit plná energie. Někteří lidé energii neodebírají schválně, jsou „neúmyslnými vysavači“. Pozná se to tak, že se jen tak staví na návštěvu, nebo s vámi zajdou na kávu. Je to dobrá záminka aby vás vtáhli do svých problémů a zapletli do pavučin starostí, z nichž máte nalézt cestu vy (jak jinak) a ne oni. Proto hledají poslední pomoc u vás, v podstatě přehazují odpovědnost a jsou líní se zamýšlet nad svým životem sami. Stává se, že se chtějí jenom vypovídat ze svých bolístek, ale hledání řešení pouze předstírají. Ve výsledku vy padáte vyčerpáním na ústa a oni odchází nabití energií, která jim umožní dál setrvávat ve svém světě nepohody v podstatě uklidnění a spokojení.

Zapátrala jsem v paměti a vybavila se mi slova naší bábinky. Makovice prý chrání před upíry a vlkodlaky. Když se chtěl někdo bránit, použil vlčí  mák, ne ledasjaký. Nejvíce účinný byl ten divoký, který vyrostl na hrobě sebevraha, aniž byl zaset člověkem. Ať je to tak či tak, ten můj svazek mi to doma nádherně prozářil. A to, i když byl z jarmarku.

Makovice byla také  znamením hojnosti. Její hlava plná nespočetných zrníček, které představují i spánek a smrt. Byla jedním z uznávaných symbolů, přinášejících prosperitu. Mák nesměl chybět, když se vzpomínalo na zesnulé předky. Dával se nebožtíkům na hrob, protože byl vnímán jako potrava duše. V době sucha se mák sypal do studní aby přišla vláha.

Ze strachu, že by se někdo utonulý mohl vrátit mezi živé, se nikdy mák, který byl zplesnivěl, nesypal do vody, ale raději někam do trní, nebo kamení. Zloději obsypávali dům vyhlédnuté oběti mákem, aby všichni spali a jejich lup nikdo nerušil a oni našli co nejvíce cenností.

Když se řekne makovice, vybaví se mnoha lidem spánek. Už se vám někdy  zdálo o tom, že vám praskla šprušle u postele? Nebo dokonce praskla doopravdy? Nezoufejte. Věští to brzké bohatství. Když už jsme u nábytku, pokud se vám z ničeho nic samo rozhoupe houpací křeslo, je to znamení, že přijde zlá zpráva. Ten, kdo vstal od stolu a převrátil židli, nejspíše lhal. A ten, který s ní otáčel kolem dokola na jedné noze, chtěl vyvolat hádku.

Máte rádi pečená jablka?

Abychom se nebavili jen o maku, mám pro vás ještě jiné zajímavosti. Například když při pečení jablek nějaké praskne, znamená to štěstí. Převrácená cukřenka zase peníze.

Když si doma v kuchyni pověsíte měděné nádobí, přitahujete si energie Venuše, planety lásky. Celé se vám to doma prozáří pohodovou náladou. Zavěšený cedník vedle postele našim předkům zajistil pokojné sny bez nočních můr. Díry v cedníku totiž odváděly nežádoucí energii pryč.

S láskou Helen Stanku

Komentáře jsou vypnuty.