Raven Argoni: Výklad karet jako rituál, požehnání

  Mám jedno téma, které se mi jeví docela zajímavé

  Výklad karet jako rituál
  Práci s kartami, speciálně s tarotovými kartami, se věnuji od roku 1985, kdy jsem ještě bydlel, žil a pracoval ve Spolkové republice Německo, potom jsem si přivezl tarotové karty Aleistera Crowleyho a Friedy Harris do Čech, kde jsem od roku 1990 neúnavně pracoval na propagaci esoteriky, tarotu, astrologie, mytologie, symboliky, magie a rituálů, tantry a tao-jógy, sexuální magie a svého vlastního systému Magie života, v němž se právě spojuje esoterika a sex, až mi ten čas nějak až moc rychle protekl mezi prsty a najednou se píše rok 2018 a kolem jsou úplně jiní lidé, než byli původně, mladé generace, které v roce 1990 ještě ani nebyly pořádně na světě – a všichni jsou ezoterně vzdělaní a zkušení, už se nic nového neučí a po ničem novém se nepídí a nedělají si vrásky ani nad klasikou, ale sami vedou kurzy nejenom astrologie a výkladu karet, ale i kurzy na téma jak dosáhnout v životě štěstí, jak se zbavit strachu, jak si přivolat a zajistit kariéru, jak přes noc dosíci pronikavého úspěchu, jak se ve spánku během dvou dní naučit plynně anglicky, jak ovlivnit ideálního partnera, aby věrně sloužil a jak se uzdravit ze všech nemocí (rakovina a chřipka nejsou žádný problém). Zkusme se ale na chvíli opět přenést do skalních dob karetních výkladů s přihlédnutím k astrologickým konstelacím, kdy většina věšteb byla natolik nejasná, že jim nikdo nerozuměl a každý, kdo se pokusil vysvětlit jakékoliv známější orákulum, se po chvíli zapletl do vlastních slov tak beznadějně, že za chvíli ani sám nevěděl, o čem vlastně mluví. Ano, to byly skutečné, velké, pravé a pravdivé věštby, které vstoupily do kulturních dějin lidstva, překročíš-li řeku Halys, zničíš velkou říši, akorát nebylo jasné, jestli svoji říši nebo říši někoho jiného, ale tady šlo spíše o to, že se dotyčný mohl vyhnout jakémukoliv konfliktu a ničení, tedy i tomu, které se nutně muselo destruktivně projevit i ve vlastních řadách. Takže měl podle věštby zůstat sedět doma na zadku a nic by nepokazil. Dešní doba je až příliš racionální. Když někomu řeknete, že chystanou bitvu projede, tak mu to bude vrtat hlavou od rána do večera, hm, to bych chtěl slyšet alespoň jeden pádný důvod, proč bych to měl prohrát a když to nevzdá, ale stejně nakonec dostane čočku, jakou v životě ještě nedostal, tak bude naštvaný na věštbu a na věštce jako na posla špatných zpráv a nebude si lámat hlavu nad tím, že neumí naslouchat osudu a občas třeba i ustoupit, když už se považuje za toho chytřejšího či moudřejšího.

  Možná si řeknete, k čemu ta karetní věštba vlastně je?
  Dříve, ve vzpomínaných devadesátých letech a na přelomu dvacátého a jednadvacátého století se chodilo za kartářkami a různými věštci tak, že se nejdříve testovali – a můžete mi říct něco z minulosti? Hm, aha… a potom se soudili podle toho, jak se projevovali jako jasnovidci. Doma máte zahrádku a v plotě máte vrátka, která strašně vržou. Váš děda chce ovládat celou rodinu pomocí svého majetku a váš muž je takový hodný trouba, který ale poslouchá spíše kamarády a svoji maminku než aby se řídil vašimi pokyny. Úžasné, vy snad s námi žijete – a chtěla jsem se zeptat, jestli syn udělá školu, teď musel přerušit studium, že prý na učení nemá chuť. Většinu času tráví sportem, pořád je ve fitku… A jakou že to dělá školu? Oděvní průmyslovku. Aha…
  Řekněme si ještě jednou, že do budoucnosti skutečně nikdo nevidí. Budoucnost je časový úsek, který člověk ve své mysli a fantazii dokáže odhadovat, ale je to pouhý odhad a představa, přestože každý má nějaké tušení, co bude dělat zítra a co za týden, ale všechno, co si představujeme jako budoucnost je pouhá aproximace našich zkušeností z minulosti a současnosti. My, ve střední Evropě víme, že přijde jaro a všechno rozkvete, mysl se stane více romantickou, než byla při odklízení sněhu a kolem rovníku zase čekají období dešťů – a většinou je jejich čekání nezklame. Když je někdo inteligentní a má na to, aby udělal nějakou školu, tak ji s hodně velkou pravděpodobností udělá, v případě, že ji potřebovat nebude, vrhne se na něco jiného. Není důvod, proč by statný jinoch měl absolvovat
  Vyšší dívčí.
  Když porovnávám historické střípky z různých věšteb a své letité zkušenosti, docházím k názoru, že je celkem jedno, co během výkladu karet řeknete, tady skutečně nejde o žádné hadačství nebo jasnozřivost. Žádný psychotronik vám neřekne nic konkrétního z vaší minulosti, s tím mají potíže i právníci a soudy a to je obor, do kterého stát věnuje to nejlepší, co má k dispozici. Ale žádný věštec nikdy v pravém slova smyslu nespolupracoval s policií, pokud ano, tak spíše jako psycholog nebo utěšitel, popřípadě někdo, kdo má ostatní inspirovat, ale nikdy jako Tom Cruise ve filmu Minority Report, zítra se nám z nešťastné lásky podřízne řezník v Modřanech a v Hustopečích na nádraží dojde k pokusu o vraždu bohaté důchodkyně.
  Nyní zaznělo něco, co bylo a je pro všeobecný výklad karet velmi důležité. Slovo „inspirace“. Vy, jako vykladači karet, zamícháte, sejmete a rozložíte – pokud se jedná o tarotové karty, objeví se na stole několik ze 78 karet a vás při pohledu na něc něco napadne. Samozřejmě to bude ovlivněno tím, co jste se během Kurzu výkladu karet učili – Velekněžka je kartou rodiny a těhotenství, Kolo štěstí je prostě štěstí, čili klika, ale může to být také projev vrtkavosti, Desítka Disků je nejlepší karta na peníze, lepší kartu bychom si už museli sami nakreslit a teď jsme jako pacienti, kterým doktor psychologie ukáže obrázky, na jednom je rozbitá váza, na druhém je chlapec, jak běží a poskakuje, na třetím je jak chlapec naráží do vázy a na čtvrtém obrázku je chlapec, jak utíká z domova – a my teď máme obrázky sestavit a složit do logického celku, aby dávaly smysl podobně jako komix. Něco podobného musí udělat i kartář či kartářka s vyloženými kartami – máme tady kartu Štěstí, kartu Změny a kartu Smůly, tak, co s tím uděláme? Zde musím trochu odbočit a naznačit, k čemu se dají tarotové karty použít – dají se použít jako mantická pomůcka na hadačství (co se stane a co vás nemine), mohou se použít jako pomůcka na meditaci – Velká Arkána od nulové karty Blázna, přes jedničkového Mága, dvojkovou Velekněžku až po dvacátý Soud a jednadvacátý Svět představují cestu, po které dlužno jít za „osvícením“ nebo „otevřením třetího oka“ nebo uvědoměním si a viděním reality. Nad každou kartou se dá meditovat, každá karta Velké Arkány je obrazem archetypu, s ním je nutno se podrobněji seznámit a který se musíme naučit v plné jeho šíři respektovat, potom teprve můžeme jít dál. Takže už tady máme mantiku a meditaci – a v neposlední řadě se před námi objevují ještě tarotová magie, tarotové rituály a cvičení podle tarotových karet. To všechno samozřejmě nemusíme při běžném výkladu tarotu provádět či předvádět, jen se pokouším naznačit, že nejde o pouhý „náhled“ do budoucnosti – ano, s největší pravděpodobností se rozejdete se současným partnerem, který se zamiluje do své pracovní kolegyně a už se k vám nikdy nevrátí, naštěstí potkáte koncem února spanilého jinocha, do kterého se zamilujete a s tím potom budete mít ještě jedno nebo dvě děti…
  Nemusí tomu tak být, osud si v naší společnosti většina lidí skutečně píše víceméně sama. Jak se obvykle říká, každý je štěstí svého strůjce, někdy to platí víc a někdy míň, když vám za pět minut má pod nohama vybuchnout sopka, tak si můžete plánovat co chcete nebo si vymýšlet různá předsevzetí, výsledek bude stejný. U nás je ale většinou klid a téměř vše, co se má stát, se dá na 90% předvídat.
  Největší dobrodružství
  pak můžeme očekávat v oblasti partnerské, protože tady platí hlavně to, že do hlavy skutečně nikomu nevidíme, takže často nás překvapí i člověk, kterého známe padesát let a je to rodinný příslušník. A najednou máme dojem, třeba když se řeší otázky kolem dědictví, že jednáme s mimozemšťanem, který bojuje o záchranu svého vlastního rodu.
  Hon za financemi
  V naší společnosti hraje hlavní roli hon za financemi a za zdravím a samozřejmě lovy partnerů, kteří jsou soběstační a nechají se snadno ovládat. V tomto případě se ale tarotové karty dají použít jako pomůcka rituální a magická – jinými slovy, „předvídáme“, že se stane něco, co si  klient(ka) sám nebo sama přeje – a i když se v tu chvíli ale vůbec „nestrefujeme“ do pravdy a všechno by s nejvyšší pravděpodobností dopadlo úplně jinak, je nám často dopřáno „upravit“ osud tak, aby byl snesitelnější nebo aby se to nejhorší „zlo“ zažehnalo. Takže, závěr z toho plyne, neberte výklad karet jako přesné „trefování“ se do toho, co se potom skutečně stane (pomocí karet se skutečně nedá tipovat, jaká čísla vyjdou v loterii), ale jako rituální a magickou pomůcku ke konstruktivní  změně životní cesty nebo osudu, ať už v rodině zdraví, práce nebo partnerství. Proto by člověk měl jít na „výklad karet“ vždy, když se chystá k nějaké změně a chce, aby všechno dopadlo dobře nebo před dalekou cestou do zahraničí, aby si pojistil šťastný návrat a hezké prožití dovolené. Jak jsem to tak pozoroval, venku, v zahraničí se to tak skutečně dělá, člověk si jde pro „posvěcení“ nebo „požehnání“, nejde se ptát, jak cesta dopadne, jestli nebude nějaká osudová bouračka. Dá pár korun „na modlení“, aby všechno dopadlo dobře a vydá se na cestu. Jak jsme si už řekli, budoucnost stejně nikdo nezná a dopředu nikdo nevidí a v současnosti se můžeme jen snažit, aby všechno proběhlo tak, jak si to představujeme.

  Raven Argoni
  www.argoni.com

   

  Komentáře jsou vypnuty.