Magie humoru a smíchu

Dnes je první dubnový den. A my slavíme apríla. Legálně si můžeme vystřelit z ostatních a pobavit. V téhle složité době to potřebujeme všichni. Tak se zastavte, klidně někoho napalte, ale hlavně se smějte. Je to dobré pro naši duši.
Původ svátku šprýmů
Kde se tahle tradice vzala a proč si právě v tento den střílíme z ostatních? Nevěřili byste, že tenhle zvyk je starý už tisíce let. Kořeny sahají do Íránu, kde se slavil svátek zvaný Sizdah Bedar. Prý ho vymyslel král Jamšíd. V první řadě mělo jít o oslavy příchodu jara, ale na žertíky se tu nikdy nezapomíná.
Humor po anglicku
Angličané slaví Apríl od 14. století. Tady má dokonce literární podklady! Oslavy vycházejí z povídek Geoffreyho Chaucera. Jde o příběh, ve které mazaná liška napálí pyšného kohouta. A Angličané, známí svým smyslem pro humor, hned měli záminku k oslavám radosti, jara a květin.
Apríl v Čechách a na Moravě
V Českých zemích je tato tradice o něco mladší, konkrétně z konce sedmnáctého století. Tehdy si prý 1. dubna si Pražané začali provádět malé zlomyslnosti a žertovné naschvály. A od té doby jsme si zvykly „vyvádět“ svoje příbuzné, přátelé a známé aprílem. Za časů našich prababiček se posílali „oběti Aprílu“ něco vypůjčit či něco zakoupit. Třeba komáří sádlo, zaječí peří, obecní nůžky či bublinky do vodováhy. Kdo si nedal pozor a neposlouchal pořádně, udělal ze sebe trdlo a poslouchal to pak ještě pořádně dlouho!
Tradice trvá

I když dnes žijeme v čase moderních technologií, utahujeme si ze sebe pořád. I noviny, rádie či televize se občas uvolní a vypustí nějaký nesmysl, vtipnost, nebo tak zvanou novinářskou kachnu. Tak pozor, ať někomu nenaletíte, zkuste vypéct vy ostatní a hlavně mějte na paměti, že s úsměvem jde všechno lépe a že smích je náš nejkrásnější doplněk.

Hana

Komentáře jsou vypnuty.