Zdeňka Kárná odblokuje naše nevhodné návyky v podvědomí, které nás brzdí v rozvoji

Zdenka-Karna-fotoPhDr. Zdeňka  Kárná se věnuje rozvoji osobnosti jak v profesním, tak v osobním životě.  Protože kdo z nás by nechtěl být spokojený, šťastný a žít v harmonii? Každý je totiž ve svém životě ovlivněn tzv. systémy přesvědčení, které vznikají v našem dětství.  „ Používám při práci s klienty různé vizualizační a koučovací metody, taktéž odblokování v rámci kineziologie. Málokdo si uvědomuje, že naše podvědomí v dětství  vstřebávalo vše …hlavně různé zákazy a omezení, které jsme slýchávali od rodičů,“ vysvětluje Zdeňka Kárná, absolventka Masarykovy university. Právě kvůli těmto omezením se nám mnohokrát v životě věci nedaří a stále dokola si klademe otázky – proč tohle neumím překonat? Proč se neumím prosadit? Proč jsem nedůsledný? Proč věci začnu a nedokáži je dokončit? Proč se mi nedaří zhubnout či udržet si partnera? Proč nemám respekt u svých podřízených? Proč vlastně jsem pořád nespokojená/ý?

Příklady ze života

Uvedu pár příkladů. Našla si mě mladá žena, 35 let, říkejme jí Daniela,  vdaná, úspěšný manžel, malé dítě. Mnoho  let si myslela, že péče o domácnost, manžela a dítě jí bude ke spokojenosti stačit. Myslela si, že nemá sebevědomí, tvrdila, že si nevěří, že nemůže pracovat ani podnikat. Ale už před pěti lety se přihlásila ke studiu na vysoké škole, obor etnografie. Byla ale tehdy přesvědčená, že to je jen takový rozmar…Jaké však bylo její překvapení , když jsme během dvouměsíční cesty  odhalily, že vlastně zapomněla, co v dětství milovala! Vždy si hrála na pracovnici v muzeu, dělala panenkám výklad a ukazovala jim, jak se oblékat. Protože však její rodiče nebyli ambiciózní, celý život strávili na jednom pracovním místě, myslela si, že i jí bude podobný život stačit. Ona sama chtěla a chce svůj život změnit. Hodně intenzivně se chtěla dopátrat toho, co se s ní vlastně děje….dnes je na cestě zařídit si vlastní podnikání . Ještě společně hledáme ten správný nápad…ale už to hledání a plánování ji tzv.“hodilo do pohody“.

Jiný příklad patří do podnikání. Muž středního věku, Tomáš, 52 let. Majitel čtyřech firem v oblasti počítačového a internetového poradenství. Práce 16 hodin denně, stres, únava…najednou prozření..má to smysl? Nutno dodat, že dvě třetiny firem fungovaly na náklady, u dvou jedna firma dotovala druhou. Již po několika setkáních sám Tomáš přišel na to, kde dělá chybu…činnost dvou firem utlumil, u jedné změnil její vedení…společně jsme vlastně přišli na to, že problém je v jeho rodinné výchově. Když nebudeš hodně pracovat, nikdy nebudeš nic mít…tyto věty Tomáš slýchával jak dítě…a tyto věty podvědomě ovlivňovaly jeho život i podnikání. Výsledek? Dnes v klidu řídí jednu firmu počítačovou a druhou „koníčkovou“, obě vtipně propojil. Použili jsme specifické metody na rozvoj projektu, podíval se sám na sebe očima pozorovatele a děly se věci…

DK: Co Vás přivedlo k poznání, že máte schopnost vidět nebo cítit něco víc než ostatní?

ZK: Vlastně jsem o věcech mezi nebem a zemí začala přemýšlet až při mé práci v Českém   rozhlase Brno.Při mnoha rozhovorech s lidmi různého věku , vzdělání i profesí jsme si uvědomovala, že mám schopnost dobře vidět do lidí, zanalyzovat jejich životní situaci .Proto se mi také rozhovory v rádiu a později v televizi dařily.Ale vzalo to ještě pár let než jsme se naučila s pocity pracovat.

DK: Jak jste se naučila technice, kterou nejvíce používáte?

ZK: Používám svou intuici, svůj analytický  a psychologický talent. Ty jsem zdědila po své babičce Kristýně, která sice byla prostá žena – pracovala jako dělnice v textilní továrně, ale dokázala vidět do lidí, odhalit jejich skryté talenty i problémy…Kursy kineziologie a  One Brain a také koučování  jsem absolvovala až později.

DK: S čím se na Vás lidé obrací?

ZK: Hodně přicházejí ženy, které si najednou nevědí se sebou rady – opustil je manžel či milenec, ztratily práci, onemocnělo jim dítě či jiný člen rodiny. Co teď? Co dělat, jak se dostat do kondice a dobré nálady? Tohle všechno řešíme a pokud jsou trpělivé, výsledky se dostavují. Obracejí se na mě  studenti ve věku studentů i studenti ve věku vzrostlém..jak sladit práci, rodinu a studium? Jak nebýt nervózní a obstát při jakékoli  zkoušce? Přicházejí i podnikatelé, kteří ztratili motivaci, firma se zasekla na jednom místě  a oni nevědí co dál …A samozřejmě ženy, které chtějí vědět, zda-li se hodí k partnerovi i dívky, které zkoumají, jestli ten jejich nový chlapec k nim patří..I na tyto záležitosti existují poměrně sofistikované metody..

DK: Jak se čistíte po celém dni nahromaděných lidských starostí, sžívání se s nimi, soustředění, je nějaká metoda, kterou prozradíte?

ZK: Mně velmi pomáhá cvičení – jakékoli, hlavně se musím pořádně zpotit a  starosti, emoce  a zážitky dostat ze sebe ven. A samozřejmě i očista v solné lázni- ta vždy funguje.Ostatně tu mohu doporučit každému, kdo má pocit, že ten či onen  den pro něj nebyl ok.

DK: Vnímáte svoji práci, svoje schopnosti jako poslání pomáhat druhým lidem?

ZK: Určitě. Už při své redaktorské práci jak  v elektronických, tak tiskových médiích mě vždy zajímaly lidské osudy, stála jsem na straně slabých, nemocných či rozháraných lidí, kteří si nevědí se sebou rady. Jen bych chtěla podotknout, že ráda vylepšuji mužům i ženám jejich životy, ale oni sami musejí chtít a musí si uvědomit, že práce na sobě, na změnách svých postojů, případně svých systémů přesvědčení, které získali v dětství  a které se s nimi táhnou do dospělosti  a způsobují jim problémy – je hodně náročná…mozek se často doslova „zavaří“…Ale  kdo má tu odvahu ke změně  a je rozhodnut opravdu  tvrdě pracovat – může v jakémkoli věku dosáhnout všeho, po čem touží…

DK: Kde Vás můžeme najít, jaký je na Vás kontakt?

ZK: Mám kancelář v centru Brna, v hotelu Continental a v Praze v Paláci Archa, telefon 773 493 549, jistota je mail: zdenka.karna@seznam.cz

DK: Děkujeme

 

Komentáře jsou vypnuty.