Když věci nejdou jak by se chtělo

V tomto roce věci, nepůjdou, jak by se chtělo, ale jinak a s překvapením. Často u lidí sleduji to, že když se věci dějí jinak než si to představovali, vzbudí se vlna chladné frustrace, deprese, pocity nedůvěry. Paní Jana třeba očekává, že jí konečně přidají v práci a udělají ji vedoucí oddělení a ono pořád nic, ačkoliv taková byla dohoda… Paní Dana zase čeká, že se konečně její Karel rozvede a nastěhuje k ní, jak jí naznačuje a ono viditelně stále nic. Paní Dášu už přestalo bavit poslouchat manželovy sliby, že jí konečně přestane podvádět a Jitce hořknou jiné sliby zase toho, že jí tetička konečně označí v závěti dědičkou, když už se o ni roky stará… A ono stále nic.

Kde se stala chyba?

Chyba je v tom, že se všechny jmenované přestaly spoléhat na sebe a svěřily své plány i důvěru do rukou druhých lidí. Přestaly být vlastním pilířem. Odevzdávaly svoji sílu, myšlenky a energii lidem, kteří mají také své plány, ale zřejmě jiné než slibují a čas teče jako řeka. Láska a víra v druhé je v pořádku, ale nesmí být tím hlavním o co se duše opírá. Člověk by neměl být v zajetí svých představ o tom, co by měli druzí. Změnit nemůžete je, ale sebe a hlavně své postoje.

Co dělat?

Pokud člověk stojí na vlastním pilíři, a ostatní pilíře okolo se kácejí, přečká to bez újmy. Je dobré si uvědomit, že je lepší oprostit se očekávání stran druhých lidí. Věci dělat pro to, že chci a mám z toho radost. Jestliže se někde cestou radost vytratila, už pravděpodobně nejdete v souladu s plány vaší duše. Vyjmenujte si alespoň deset věcí, které můžete v tuto chvíli udělat. Nešvindlujte sami se sebou a opravdu si je na prstech odpočítejte. Buďte nekritičtí k těmto možnostem. Klidně si je napište na lísteček a spalte. Papír snese všechno. Je nutné si uvědomit vlastní sílu. Sílu své vůle a tu vám nikdo neveme, leda byste jí sami odevzdali. Plánovat můžete sami se sebou a to vám může překazit jenom jiný plánovač – Bůh a toho máme všichni v srdci. Nikomu jinému, než sobě své plány neodevzdávejte. Přestaňte plýtvat energií a začněte znovu žít.  Vezměte si svůj život zpátky do svých rukou. Objevujte jiné cesty, nacházejte a budete překvapeni, jak to jde a kolik příležitostí a radosti zase jde. Přestaňte se svazovat tím, že už dopředu budete vědět, že to nikam nevede. Ochutnejte nový zážitek, až tak zjistíte, jestli je vám ta chuť lahodná, či nikoliv.  Zaplaví vás lavina možností a najednou se v průběhu času můžete pozastavit nad tím, že ti lidé, co vám něco slibovali se mohou přetrhnout, abyste to ještě chtěli. A chcete to ještě?

S láskou Helen Stanku

Foto: Nina Vránová

Komentáře jsou vypnuty.