Svátek zamilovaných

Tradiční český svátek zamilovaných se slaví každoročně 1. května. Svátek má původ v české tradici, avšak předchůdné svátky mohly mít kořeny keltské (svátek Beltain) či germánské (svátek bohyně Walpurgis). Tyto svátky oslavovaly první květnový den, resp. noc, jako čas plodnosti.

Podle původního znění musí být každá žena v tento den políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Jiný výklad říká, že bude mít díky polibku krásu po celý další rok. Samotný polibek byl dříve považován za velmi intimní projev, a proto mohla být žena políbena pouze od svého milého. Polibek dříve automaticky předznamenával svatbu.

Se svátkem souvisí zvyk májek. Jedná se o stavění osekaných stromů, vyzdobených pentlemi a věncem.

Mladík vystavěl pod okny své milé tuto májku. Pokud měla i jiného nápadníka, měl onen nápadník za úkol májku zničit a vyměnit za svou vlastní.

Také se staví májky nikoli pod okny své milé, ale společné velké májky, které jsou na návsích a náměstích. Dle tradice se májky mezi vesnicemi kradou. Májku je možné ukrást pouze v noci z 1. na 2. května. Pokud je některá z vesnic o májku okradena, znamená to pro ni velkou potupu.

 

 

zdroj: Wikipedie

 

Komentáře jsou vypnuty.