Bylinné receptury dávných věků a andělské inteligence rostlin

Zjistíte, že k tomu, abyste mohli z bylin získat nejvyšší účinnost, musíte mít alespoň základní znalosti astrologie.

Podle hermetika Michala Stránského znali dávní alchymisté a hermetičtí mistři nejskrytější síly i vlastnosti rostlin. Dokázali z nich na základě přísně střežených receptur a technologií získat jejich maximální léčivou sílu. Věřili, že právě v duchovní sféře bylin je jejich největší síla. Nepracovali pouze jen s fyzickou částí rostliny, jako většina dnešních bylinkářů. Duchovní věda jim umožnila vyrobit léky, tinktury, esence, obsahující léčivé duchovní složky. Nenávratně pryč je doba moudrých alchymistů, pečlivě kontrolujících své bublající směsi v baňkách či tyglíku. I dnes ale někteří lidé pokračují v této starobylé tradici, spagyrii.

SPAGYRIE je prastará alchymistická metoda, se kterou se setkáváme již ve starém Egyptě (hermetické lékařství), v čínském lékařství (tradiční čínská medicína) a v indickém léčitelství (ayurvéda). Zakladatelem této metody v Evropě byl švýcarský lékař a alchymista Paracelsus. Její podstatou je oddělení /SEPARACE/ tří základních filosofických rostlinných principů – sůl („Sal“), síra („Sulfur“) a rtuť („Merkur“)  následuje proces čištění /PURIFIKACE/ a jejich následné znovu-spojení v zesílené čisté podobě /REKOMBINACE/. (Pojem „spagyrie“ pochází z řečtiny: „spao“= vytahovat, extrahovat, „ageiro“= spojovat). Takto získaný rostlinný preparát (mikrokosmos) má několika násobné množství aktivních látek a vysokou vitální hodnotu (prokazatelnou metodou citlivé krystalizace pomocí chloridu mědnatého a také změnou pH roztoku). Díky působení Slunce a Měsíce (makrokosmos) spagyrické esence obsahují i pránu (životní energii).

V čem vidíte největší výhodu spagyrie?

V tom, že člověk dokáže pomoci sám sobě i svým blízkým, aniž by se nutně musel spoléhat na chemické přípravky a městkou lékárnu, jak je dnes zvykem. Další výhodou je, že adepta pečlivé studium unáší do „jiných“rovin vzdělání a tak mu přináší mu celou škálu praktických informací, k nimž by se bez prvotního zájmu a odhodlání zřejmě nikdy nedostal. Když má štěstí, najde kvalitní knihy, potká správné lidi a po čase mu všechno konečně začne dávat smysl. Jakoby do sebe přesně zapadly ozubená kolečka a vše získalo zcela nový fascinující rozměr. Co se týče umění spagyrie a hermetismu, ještě stále se dá sehnat velmi kvalitní literatura, která je obvykle tím prvním krokem k úspěchu.

Jaké knihy jste četl?

Hermetické lékařství rostlinné od J. Mavérica, vlastním originál, který vydal slovutný hermetik Otakar Griese v roce 1921. Další vydání se na pultech objevilo teprve nedávno (2010) a je tedy znovu volně dostupné všem hledajícím. Jsem za to rád, protože dříve se jen velmi těžko tento titul hledal a jeho cena rozhodně nebyla nízká. Brzy zjistíte, že k tomu, abyste mohli z bylin získat nejvyšší účinnost, musíte mít alespoň základní znalosti astrologie.

Měl jste nějaké zdravotní problémy, když jste se začal zajímat o toto umění?

Bylo mi patnáct, a nic mě netrápilo. Mým hlavním zájmem bylo pochopit, o čem píše prababiččin Mattioliho herbář. V něm jsem totiž našel zvláštní ilustrace, kterým jsem nerozuměl, „alchymické aparatury“, s nimiž jsem se nikdy předtím nesetkal a ani o nich neslyšel. Trvalo mi asi deset let, než jsem pochopil, jaký poklad v podobě Mattioliho herbáře mi prababička odkázala.

Neuspokojilo vás sušení bylin, jako většinu bylinkářů? Proto jste se začal zabývat spagyrií?

 

Sušené bylinky mají menší léčivou účinnost, oproti účinkům ze zpracování, které nabízí spagyrie. Ať už otevřete kvalitnější herbář – například od pana Janči, a začnete si jej číst od začátku, dočtete se, že kromě bylinného odvaru nebo čaje, mastí apod. existují i jiné způsoby bylinného zpracování. Jako jsou lihové výtažky (tinktury) umožňující vyšší výtěžnost bylin. Odsud bylo blízko k destilaci bylin a spagyrické cestě. Spagyrie pracuje s energetickou i duchovní podstatou rostliny, její andělskou inteligencí, která dokáže podle mých zkušeností vyléčit i velmi vážné nemoci.

Začínal jste, předpokládám, pracovat s bylinkami, které nejsou jedovaté, je to tak?

Určitě, ale ne tak úplně. Když tě bylinky pohltí, nadšeně sbíráš všechno, co najdeš a učíš se takříkajíc za pochodu. V každém případě bych čtenářům doporučoval, aby si vyhledávali informace o jednotlivých rostlinách z více zdrojů, aby se jim nestalo to, co mě, když jsem jako úplný začátečník málem přiotrávil kamaráda, dnes kolegu.

Co se stalo?

V jednom článku už jsem zmiňoval, že ty nejléčivější byliny jsou obvykle jedovaté, jde jen o to, aby spagyrik dokázal správným postupem jedovatou složku odstranit. To je také důvod, proč se Mattioliho herbář a jiné alchymistické texty o některých rostlinách vůbec nezmiňují, že jsou jedovaté (předpokládá se víc znalostí a důvtipu), a já to ze začátku nepochopil. Takové historické znalosti a záludnosti začátečník mít nemůže. Důležité je přežít… A tak jsem jednoho dne naložil do vodky kořen pivoňky a nechal ho dle univerzálního návodu uležet. Když za mnou přijel kamarád, nejdřív moje bylinné extrakty vášnivě ochutnával a teprve se pak ptal, co v nich je. Když se napil pivoňkové vodky, a já mu při ochutnávce prozradil její hlavní příměs, zakabonil se a vyprskl: „Vždyť pivoňka je jedovatá!“ Vůbec jsem o tom tehdy neměl tušení. Věděl jsem jen to, že pomáhá léčit ledviny. Byla to školácká chyba, to jak odstranit jed v Mattiolim prostě nebylo. Našel jsem to v jiné knize. Od té doby už si dávám pozor, ale svůj tehdejší omyl vnímám pozitivně, zejména díky omylům se člověk učí a dostává největší lekce. Dnes už se mne kamarád a kolega ptá, než ochutná.

Vyrobil jste někdy něco, co někomu pomohlo, zatímco žádné léky nezabíraly?

Ano. Řekl bych, že je to zákon akce a reakce – lék a nemocný. Když adept dosáhne určité úrovně znalostí a zkušeností, může být velmi úspěšný. Při správných postupech a alespoň základních znalostech hermetismu není takový problém vyrobit kvalitní lék. Se svými tinkturami, esencemi i mastičkami se stane dobrým domácím lékárníkem. Na mne se občas obrací lidé s mnoha různými problémy. Nejdůležitější ale je určit správnou diagnózu a k tomu používám jak astrologii, tak i znalosti z klasické a alternativní medicíny, které stále doplňuji a studuji. Každý bylinář by měl vědět, kde má své hranice, co a koho může léčit a co ne. Nikdy jsem ale nikoho neodrazoval na neodrazuji od lékařské péče, bylinky jsou léčba doplňková a když pomohou, tak jedině dobře. Mám ale na paměti slova svého učitele: „ Lékaře a právníky člověk musí umět kontrolovat, jinak to může často sám zabalit.“

Už jste prý pomohl i při léčbě rakoviny.

Je to tak. Mám zkušenost, že skrze spagyricky vyrobené bylinné esence je možné léčit a hlavně vyléčit i rakovinu.  Moje kamarádka měla například zhoubný melanom v prsu o velikosti 15 cm. Operativně bylo třeba jí prso vzít, už byla naplánována ablace. V té době přišla za mnou a já jí dal lék, který jsem vyrobil prostřednictvím spagyrie, nasadil jí poměrně vysoké dávkování. Výsledek byl ohromující „nejen“ pro lékaře. Nález se za pouhý měsíc z 15 cm zmenšil na 1,5 cm, a dříve určená 75 % zhoubnost poklesla na 15 %.

Takže o prso nakonec nepřišla?

Jen jí vzali vzorek na biopsii, aby mohli provést vyšetření toho, co tam ještě zbylo. Než se to vše ztratilo. Výroba takových léků ale není smyslem mé praxe, jsou to okrajové zkušenosti. Nechci a nehodlám spasit svět, jen být připraven.

Došlo předtím k nějaké jiné léčbě, která se na tak skvělém výsledku mohla podílet?

Nejzajímavější na tom celém je, že mám několik dobrých přátel mezi lékaři, kterým jsem také pomohl s určitými zdravotními problémy. Výsledky užívání tinktur a esencí, které jsem jim dal, je natolik překvapily, že jsme se sami do spagyrie pustily. To jsem přivítal s povděkem, protože teď můžeme vzájemně určité zdravotní stavy a účinnost bylin konzultovat. A hledat další cesty ke zdraví nás všech. Tradice je sice živá ale je třeba ji umět správně uchopit a aktualizovat. A to jedinec nikdy sám nedokáže.

Michal Stránský

Článek vyšel upraven v magazínu Záhady života

Zveřejněno se souhlasem MS

michaljanstransky@gmail.com

Komentáře jsou vypnuty.